Jei taip galima pasakyt is japonu kalbos, man buvo idomu siulau ir jums:

Daznai aprasymuose, filmuose, galima sutikti pridedama vardo ar pavardes prielinksni pvz. Takana-san. Kiekvienas ju turi savo prasme ir yra naudojamas kokreciose situacijose.

-san - atitinka musu ponas/ponia i pridedamas prie vardu, pavardziu ar atliekamu pareigu pvz. Tanaka-san -ponas Tanaka, o o-manawari-san -ponas policininkas. -san naudojamas kreipiantis i tuo paties statuso zmones. Ne galima sakiti apie save san.Visada sakome "Jonaitis desu [des]" bet ne "Jonaitis -san desu". Merginos vidurinese mokyklose rgi vadinamos -san.

-sama -naudojamas kalbant su kokiu nors labai svarbiu zmogumi, aukstesnio statuso (pvz. sefas, mokytojas). Filme "Shogun" samuruju bossu buvo Toranaga-sama.

-sensei -mokytojas. Naudojamas kartais su vardu arba kaip titulas "kouchou sensei" -ponas direktoriau.

-sempai -aukletojas, globejas. Japonijoje budami mokykloje naujokais zmones issirenka sau globeja, viena is vyresniu mokyniu, kuri vadina sempai.

-kun -vartojamas kreipinatis i vyra ar vaikina (berniuka) tuo paties(arba zemesnio) statuso zmogu. Galima vartoti kreipiantis i artimus draugus. pvz Kaneda-kun.

-chan [cian] -vartojamas kreipiantis i mazas mergaites (pvz. Akane-chan). Vaikai vadina suagusius -chan, bet ir vaikai yra vadinami -chan. Pavadinus suagusi zmogu -chan be priezastis ji galima labai izeisti. Kreiptis vien vardu ar pavarde galima tik i artimus draugus, kitaip tai yra labai nemandagu.

Merginos priklausomai nuo amziaus vadinamos -chan o paskiau is karto -san, kai vaikinai vadinami -chan, -kun ir i suagusius kreipimasi -san.

Japonu kalboje pirma sakoma pavarde o veliau vardas pvz. Tendo Nabiki.

Atleiskit uz klaidas, tikiuos viska teisingai isverciau, jei kas neaisku rasykit.

Sayonara!
---
Originalus info šaltinis: daile_manga email konferencija
Siuntejas: (Adam adamb@post.5ci.lt)
---
Paimta iš http://dj.dar.lt
2004.05.22